Këshilla për kafshët shtëpiake
VR

Katër gjëra të rëndësishme që duhet t'i kushtoni vëmendje kur nxirrni një qen jashtë në verë

Në stinën e mesit të verës, nëse pronari dëshiron ta nxjerrë qenin, duhet t'i kushtojë vëmendje disa gjërave në mënyrë që qeni të mos dëmtohet pa dashje.

Këtu do t'ju tregoj se çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur një qen del në verë.

2021/07/12

Në verën e nxehtë, jo vetëm njerëzit do të ndihen të nxehtë, por edhe qentë do të jenë shumë të nxehtë, veçanërisht në mot të nxehtë kur temperatura rritet mbi 30°. Nëse nuk merrni masa mbrojtëse nga dielli kur nxirrni qenin tuaj, qeni i madh do të marrë patjetër djegie nga dielli ose goditje nga nxehtësia. 


Shënim 1: Kur jeni jashtë, përpiquni të shmangni rrezet e diellit direkte.

Nëse do të shkoni vetëm për një shëtitje, zgjidhni një periudhë kohore kur dielli është i ulët ose nuk ka rrezet e diellit direkte. Për shembull, herët në mëngjes dhe në mbrëmje.Shënimi 2, mos i rruani flokët plotësisht qenit

Për shkak të nxehtësisë së verës, shumë pronarë zgjedhin të rruajnë qentë e tyre dhe mendojnë se mund të ndihen më të freskët pasi t'u rruhen flokët. Por në fakt nuk është kështu. Dhe rruarja e qimeve të qenit do të bëjë që lëkura e tyre të ekspozohet drejtpërdrejt ndaj diellit, e cila lehtë mund të digjet nga dielli. Mund të shkaktojë edhe disa sëmundje të lëkurës. Prandaj, nuk rekomandohet t'i rruani flokët plotësisht qenit gjatë verës. Shënim 3, është e rëndësishme të rimbushni ujin

Uji në trupin e qenit do të avullojë shumë shpejt gjatë verës. Prandaj, pronari duhet t'i kushtojë vëmendje që të shtojë ujë të mjaftueshëm për të shmangur dehidratimin. Sidomos në metodën e mbarështimit në shtëpi, prindërit e qenve me hundë të shkurtër si Pug duhet t'i kushtojnë më shumë vëmendje këtij lloji qeni, i cili është më i qëndrueshëm ndaj nxehtësisë se qentë e tjerë. Prandaj, kur pronari e nxjerr qenin, është mirë që të përgatitet njëshishe uji për kafshët shtëpiake për të lehtësuar rimbushjen në kohë të qenit. 


Të gjitha në të gjitha, moti në verë është shumë i nxehtë, nxirreni qenin tuaj për një shëtitje ose lojë, duhet t'i kushtoni vëmendje punës së mbrojtjes nga dielli, mos e lini qenin të digjet nga nxehtësia. 

Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat
Now

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English English Türkçe Türkçe हिन्दी हिन्दी ภาษาไทย ภาษาไทย 한국어 한국어 日本語 日本語 Português Português italiano italiano Deutsch Deutsch Español Español français français русский русский العربية العربية 简体中文 简体中文 繁體中文 繁體中文 Afrikaans Afrikaans አማርኛ አማርኛ Azərbaycan Azərbaycan Беларуская Беларуская български български বাংলা বাংলা Bosanski Bosanski Català Català Sugbuanon Sugbuanon Corsu Corsu čeština čeština Cymraeg Cymraeg dansk dansk Ελληνικά Ελληνικά Esperanto Esperanto Eesti Eesti Euskara Euskara فارسی فارسی Suomi Suomi Frysk Frysk Gaeilgenah Gaeilgenah Gàidhlig Gàidhlig Galego Galego ગુજરાતી ગુજરાતી Hausa Hausa Ōlelo Hawaiʻi Ōlelo Hawaiʻi Hmong Hmong Hrvatski Hrvatski Kreyòl ayisyen Kreyòl ayisyen Magyar Magyar հայերեն հայերեն bahasa Indonesia bahasa Indonesia Igbo Igbo Íslenska Íslenska עִברִית עִברִית Basa Jawa Basa Jawa ქართველი ქართველი Қазақ Тілі Қазақ Тілі ខ្មែរ ខ្មែរ ಕನ್ನಡ ಕನ್ನಡ Kurdî (Kurmancî) Kurdî (Kurmancî) Кыргызча Кыргызча Latin Latin Lëtzebuergesch Lëtzebuergesch ລາວ ລາວ lietuvių lietuvių latviešu valoda‎ latviešu valoda‎ Malagasy Malagasy Maori Maori Македонски Македонски മലയാളം മലയാളം Монгол Монгол मराठी मराठी Bahasa Melayu Bahasa Melayu Maltese Maltese ဗမာ ဗမာ नेपाली नेपाली Nederlands Nederlands norsk norsk Chicheŵa Chicheŵa ਪੰਜਾਬੀ ਪੰਜਾਬੀ Polski Polski پښتو پښتو Română Română سنڌي سنڌي සිංහල සිංහල Slovenčina Slovenčina Slovenščina Slovenščina Faasamoa Faasamoa Shona Shona Af Soomaali Af Soomaali Shqip Shqip Српски Српски Sesotho Sesotho Sundanese Sundanese svenska svenska Kiswahili Kiswahili தமிழ் தமிழ் తెలుగు తెలుగు Точики Точики Pilipino Pilipino Українська Українська اردو اردو O'zbek O'zbek Tiếng Việt Tiếng Việt Xhosa Xhosa יידיש יידיש èdè Yorùbá èdè Yorùbá Zulu Zulu
Gjuha aktuale:Shqip