Совети за миленичиња
VR

За кучињата, овие видови на овошје може да се јадат со сигурност

Се вели дека тоа што кучето јаде бара посебно внимание. Кучињата сепак треба да внимаваат да јадат овошје, а не да го јадат неселективно
Денес ќе ви кажам неколку овошја што кучињата можат да ги јадат со сигурност. Дали некогаш сте ги нахраниле?

2021/08/23

Банана

Бананите содржат различни елементи во трагови и витамини, кои можат да им помогнат на мускулите да се релаксираат, да ги направат луѓето среќни во телото и умот и да имаат одреден ефект на губење на тежината. Бананите се исто така безбедни за јадење на кучињата, особено за кучиња со запек и дебелина. Правилното хранење со банани може ефикасно да им помогне на кучињата да се олабават и да изгубат тежина. 


Боровинка
Боровинките се богати со витамини, мала количина на влакна и многу антиоксиданси, а тоа се антоцијани. Ова е дефинитивно ретка добра работа за кучињата. Во многу врвна храна за кучиња, сите можеме да видиме боровинки, па може да се каже дека боровинките се многу погодни за јадење на кучињата. 


ПортокаловаПортокалите се богати со витамини, целулоза, фруктоза и елементи во трагови. Може да се каже дека витаминските додатоци се многу добри. Затоа, правилното хранење на кучињата може ефикасно да ги надополнува витамините и слично, но кората од портокал е повеќе иритирачка, не се препорачува директно да го гризете кучето и да внимавате на количината. Портокалите имаат висока содржина на шеќер. Ако јадете премногу, тоа лесно ќе доведе до дебелеење. 


јаболко
Јаболката содржат различни корисни хранливи материи, како што се витамин Ц и влакна. Соодветното консумирање јаболка е додаток на исхраната на кучето. Задолжително отстранете ги семките пред да им дадете јаболка, бидејќи семките содржат цијанид, кој е отровен за сите животни, вклучувајќи ги и кучињата. 


Лубеница

Може да се каже дека лубеницата е совршено летно овошје. Многу луѓе се прашуваат дали кучињата можат да јадат лубеница!


Всушност, кучињата можат да јадат лубеница, што е многу добро за ублажување на топлината, но се препорачува да не се храни ладна лубеница, а семките од лубеницата треба да се отстранат, да се внимава на добра количина и да се избегнува премногу јадење за да се предизвикаат гастроинтестинални проблеми.


Треба да обрнете внимание и на хранење на кучиња со овошје. На пример, кучињата не смеат да се хранат со авокадо, грозје и слично. Тие им се како „отров“.

Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --
Chat
Now

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English Türkçe Türkçe हिन्दी हिन्दी ภาษาไทย ภาษาไทย 한국어 한국어 日本語 日本語 Português Português italiano italiano Deutsch Deutsch Español Español français français русский русский العربية العربية 简体中文 简体中文 繁體中文 繁體中文 Afrikaans Afrikaans አማርኛ አማርኛ Azərbaycan Azərbaycan Беларуская Беларуская български български বাংলা বাংলা Bosanski Bosanski Català Català Sugbuanon Sugbuanon Corsu Corsu čeština čeština Cymraeg Cymraeg dansk dansk Ελληνικά Ελληνικά Esperanto Esperanto Eesti Eesti Euskara Euskara فارسی فارسی Suomi Suomi Frysk Frysk Gaeilgenah Gaeilgenah Gàidhlig Gàidhlig Galego Galego ગુજરાતી ગુજરાતી Hausa Hausa Ōlelo Hawaiʻi Ōlelo Hawaiʻi Hmong Hmong Hrvatski Hrvatski Kreyòl ayisyen Kreyòl ayisyen Magyar Magyar հայերեն հայերեն bahasa Indonesia bahasa Indonesia Igbo Igbo Íslenska Íslenska עִברִית עִברִית Basa Jawa Basa Jawa ქართველი ქართველი Қазақ Тілі Қазақ Тілі ខ្មែរ ខ្មែរ ಕನ್ನಡ ಕನ್ನಡ Kurdî (Kurmancî) Kurdî (Kurmancî) Кыргызча Кыргызча Latin Latin Lëtzebuergesch Lëtzebuergesch ລາວ ລາວ lietuvių lietuvių latviešu valoda‎ latviešu valoda‎ Malagasy Malagasy Maori Maori Македонски Македонски മലയാളം മലയാളം Монгол Монгол मराठी मराठी Bahasa Melayu Bahasa Melayu Maltese Maltese ဗမာ ဗမာ नेपाली नेपाली Nederlands Nederlands norsk norsk Chicheŵa Chicheŵa ਪੰਜਾਬੀ ਪੰਜਾਬੀ Polski Polski پښتو پښتو Română Română سنڌي سنڌي සිංහල සිංහල Slovenčina Slovenčina Slovenščina Slovenščina Faasamoa Faasamoa Shona Shona Af Soomaali Af Soomaali Shqip Shqip Српски Српски Sesotho Sesotho Sundanese Sundanese svenska svenska Kiswahili Kiswahili தமிழ் தமிழ் తెలుగు తెలుగు Точики Точики Pilipino Pilipino Українська Українська اردو اردو O'zbek O'zbek Tiếng Việt Tiếng Việt Xhosa Xhosa יידיש יידיש èdè Yorùbá èdè Yorùbá Zulu Zulu
Тековен јазик:Македонски