Совети за миленичиња
VR

Четири важни работи на кои треба да обрнете внимание кога го вадите кучето во лето

Во летната сезона, доколку сопственикот сака да го извади кучето, мора да внимава на некои работи за да не му наштети на кучето ненамерно.

Еве јас ќе ви кажам на што да внимавате кога кучето ќе излезе на лето.

2021/07/12

Во жешкото лето, не само што луѓето ќе се чувствуваат жешко, туку и на кучињата ќе им биде премногу топло, особено во топлото време кога температурата се искачува над 30 °. Ако не преземете мерки за заштита од сонце кога ќе го извадите кучето, големото куче дефинитивно ќе добие изгореници или топлотен удар. 


Забелешка 1: Кога сте надвор, обидете се да избегнувате директна сончева светлина.

Ако одите само на прошетка, изберете временски период кога сонцето е ниско или нема директна сончева светлина. На пример, рано наутро и навечер.Забелешка 2, не ја бричете косата на кучето целосно

Поради жештините во лето, многу сопственици избираат да ги бричат ​​своите кучиња и сметаат дека може да се чувствуваат поладно откако ќе им се избричи косата. Но, всушност не е вака. И избричените влакна на кучето ќе предизвикаат нивната кожа да биде директно изложена на сонце, што лесно може да се изгори. Може да предизвика и некои кожни болести. Затоа, не се препорачува целосно да се бричи косата на кучето во лето. Забелешка 3, важно е да се надополнува водата

Водата во телото на кучето ќе испари многу брзо во лето. Затоа, сопственикот мора да внимава да им додаде доволно вода за да избегне дехидрација. Особено во начинот на одгледување дома, родителите на кучиња со краток нос, како што е Мопс, треба да обрнат повеќе внимание на овој вид на куче, кој е повеќе отпорен на топлина од другите кучиња. Затоа, кога сопственикот ќе го извади кучето, најдобро е да се подготви ашише со вода за домашни миленици за да се олесни навременото надополнување на кучето. 


Се на се, времето во лето е многу топло, изнесете го вашето куче на прошетка или играње, мора да внимавате на работата за заштита од сонце, не дозволувајте кучето да изгори од топлотен удар. 

Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --
Chat
Now

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English Türkçe Türkçe हिन्दी हिन्दी ภาษาไทย ภาษาไทย 한국어 한국어 日本語 日本語 Português Português italiano italiano Deutsch Deutsch Español Español français français русский русский العربية العربية 简体中文 简体中文 繁體中文 繁體中文 Afrikaans Afrikaans አማርኛ አማርኛ Azərbaycan Azərbaycan Беларуская Беларуская български български বাংলা বাংলা Bosanski Bosanski Català Català Sugbuanon Sugbuanon Corsu Corsu čeština čeština Cymraeg Cymraeg dansk dansk Ελληνικά Ελληνικά Esperanto Esperanto Eesti Eesti Euskara Euskara فارسی فارسی Suomi Suomi Frysk Frysk Gaeilgenah Gaeilgenah Gàidhlig Gàidhlig Galego Galego ગુજરાતી ગુજરાતી Hausa Hausa Ōlelo Hawaiʻi Ōlelo Hawaiʻi Hmong Hmong Hrvatski Hrvatski Kreyòl ayisyen Kreyòl ayisyen Magyar Magyar հայերեն հայերեն bahasa Indonesia bahasa Indonesia Igbo Igbo Íslenska Íslenska עִברִית עִברִית Basa Jawa Basa Jawa ქართველი ქართველი Қазақ Тілі Қазақ Тілі ខ្មែរ ខ្មែរ ಕನ್ನಡ ಕನ್ನಡ Kurdî (Kurmancî) Kurdî (Kurmancî) Кыргызча Кыргызча Latin Latin Lëtzebuergesch Lëtzebuergesch ລາວ ລາວ lietuvių lietuvių latviešu valoda‎ latviešu valoda‎ Malagasy Malagasy Maori Maori Македонски Македонски മലയാളം മലയാളം Монгол Монгол मराठी मराठी Bahasa Melayu Bahasa Melayu Maltese Maltese ဗမာ ဗမာ नेपाली नेपाली Nederlands Nederlands norsk norsk Chicheŵa Chicheŵa ਪੰਜਾਬੀ ਪੰਜਾਬੀ Polski Polski پښتو پښتو Română Română سنڌي سنڌي සිංහල සිංහල Slovenčina Slovenčina Slovenščina Slovenščina Faasamoa Faasamoa Shona Shona Af Soomaali Af Soomaali Shqip Shqip Српски Српски Sesotho Sesotho Sundanese Sundanese svenska svenska Kiswahili Kiswahili தமிழ் தமிழ் తెలుగు తెలుగు Точики Точики Pilipino Pilipino Українська Українська اردو اردو O'zbek O'zbek Tiếng Việt Tiếng Việt Xhosa Xhosa יידיש יידיש èdè Yorùbá èdè Yorùbá Zulu Zulu
Тековен јазик:Македонски